Alimenty – Adwokat Kraków

Sprawy rozwodowe bardzo często wiążą się z alimentami. Co ciekawe mowa tu nie tylko o środkach utrzymania dla małoletnich dzieci (choć te pojawiają się najczęściej), ale także i dla osób dorosłych. Obecne przepisy przewidują prawo do alimentów dla drugiego z byłych małżonków.

Wiele w tej kwestii zależy jednak od ustalenia winy za rozkład pożycia małżeńskiego. Jeżeli bowiem jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Prawo do alimentów nie oznacza jednak, że sąd uwzględnia je z urzędu w każdej sprawie rozwodowej. Niezbędny w tym celu jest odpowiedni wniosek umieszczany w pozwie rozwodowym. Oczywiście alimentów można dochodzić także poza takim postępowaniem – rozwód nie jest więc konieczny, aby zainteresowany uzyskał dla siebie lub swojego dziecka odpowiednie środki utrzymania. Niezależnie od tego, każdy uprawniony do alimentów musi wiedzieć do jakiego sądu skierować sprawę, ile czasu będzie ona trwała i ile dokładnie będzie kosztować. Doświadczony prawnik z pewnością udzieli odpowiedzi na te pytania.

Podstawowym problemem pojawiającym się w każdej sprawie alimentacyjnej jest ustalenie konkretnej kwoty, którą chce się otrzymywać. W praktyce wiele w tej kwestii zależy od potrzeb osoby, wobec której alimenty mają być płacone. Możliwości finansowe zobowiązanego do alimentacji także są w tej kwestii istotne. Równie ważne jest wskazanie odpowiednich dokumentów oraz stosownego uzasadnienia – ich zadaniem jest przekonanie sądu o zasadności alimentów. Pamiętajmy, że sam wniosek o przyznanie alimentów, nawet najlepiej napisany, nigdy nie będzie wystarczającym argumentem dla sądu. Prawidłowe ustalenie wysokości alimentów zależy zatem od konkretnej sprawy i wielu zróżnicowanych czynników. Doświadczony adwokat będzie w stanie z łatwością oszacować wysokość tego rodzaju świadczeń – nie mogą być one bowiem ani za niskie, ani zbyt wysokie.

Nasza kancelaria z łatwością pomoże nie tylko w sporządzeniu odpowiednich dokumentów pozwalających uzyskać świadczenia alimentacyjne (czy to w ramach postępowania rozwodowego, czy też poza nim), ale także doradzi jak wysokich świadczeń mogą Państwo dochodzić od zobowiązanego. Wieloletnie doświadczenie naszych prawników gwarantuje pełne bezpieczeństwo i wsparcie na każdym etapie postępowania alimentacyjnego. Dzięki nam z łatwością można uzyskać należne świadczenia. Zachęcamy do kontaktu.

Adwokat Kraków - mecenas Michał Słomka

Profesjonalna pomoc adwokata

Nasza kancelaria oferuje profesjonalne wsparcie i kompleksową pomoc prawną na każdym etapie postępowania rozwodowego. Rozwodami, Alimetami oraz sprawami z zakresu prawa  rodzinnego zajmujemy się od 7 lat. W tym czasie przeprowadziliśmy setki spraw, pomagając naszym klientom uzyskać satysfakcjonujące rozwiązania w trudnych rodzinnych sprawach.

W celu umówienia się konsultację z adwokatem Michałem Słomką, prosimy o wcześniejszy telefon celem ustalenia dostępnego terminu konsultacji.